2. 1. 2020
2 mindoba čtení

10 zkratek ve Windows 10

Zkuste následující klávesové zkratky a usnadněte si práci ve Windows 10.

Multi schránka (Multi Clipboard)

Zkratky Ctrl+C a Ctrl+V známe všichni, ale když při vkládání místo Ctrl zmáčknete klávesu Win, tak se zobrazí všechny zkopírované položky. Praktické, nemyslíte?

Historie schránky Windows 10
Historie schránky Windows 10

Rychlá nabídka Windows

Kombinací kláves Win+X se zobrazí několik možností. Například rychlejší přístup k nastavení, ke spuštění PowerShell konzole a k funkci “Spustit” se může hodit.

Nabídka zkratky Win+X
Nabídka zkratky Win+X

Všechno pryč

Potřebuje minimalizovat všechna okna? Zmáčkněte Win+D. Po opětovném stisknutí “naskočí” poslední používané okno.

Jak na plochy

Windows 10 dovoluje používat vícero ploch. Pokud máte potřebu používat jich více, budou se vám hodit následující zkratky:

  • Novou plochu vytvoříte pomocí Win + Ctrl + D
  • Win+ Ctrl + Vlevo/Vpravo přepínání mezi plochami
  • Win+Tab zobrazí všechny plochy

Přepnutí jazyka

Windows + Mezerník přepne jazyk klávesnice ve Winddows 10. Podmínkou je mít například EN klávesnici nastavenou…

Procházení spuštěných programů

V rámci jedné plochy je to pomocí Alt+Tab. Držte Alt a Tabem si označte požadované okno – jakmile Alt pustíte, zůstane vám aktivní poslední vybrané okno.

Rychlé spouštění programů

Máte-li v liště nabídky Start připnuté zástupce programů, tak stiskem Win+správného čísla (dle pozice v liště Startu) požadovaný program ihned zapnete. Zkratka nefunguje na numerické klávesnici… A pokud používáte vylepšenou nabídku Start, tak o tuto funkčnost nepřijdete good.

Screen obrazovky

Pokud vám stačí obyčejný snímek obrazovky, tak stiskněte Win+Print Screen. Obrázek najdete ve složce Obrázky/Snímky obrazovky. Pokud se však máte rádi, určitě zkuste nejlepší nástroj pro práci se screeny. Třeba už jen pro možnost vytvořit si pouze výstřižek obrázku. Navíc ukládá obrázky přímo na plochu.

Je to malé? Zvětše si to!

Poku potřebujete něco přiblížit, tak stiskněte Ctrl a zatočte kolečkem na myši směrem nahoru. Zatočením kolečkem směrem dolů se zase vše zmenší. A pokud to budete chtít vrátit do původní velikosti, tak stiskněte Ctrl a číslo nula. Funguje to i bez myši – pomocí kláves + a na Numerické klávesnici. Pokud máte notebook, tak to budou klávesy plus a mínus vedle klávesy Backspace.

Obdobně to funguje i s klávesou Win, jen se zapne nástroj Lupa.

Smajlící ve Window 10

Nabídku smajlíků otevřete pomocí kombinací kláves Win a tečky (případně středník). Po stisknutí vyskočí nabídka se smajlíky ve Windows 10.

Smajlíci ve Windows
Smajlíci ve Windows