4. 12. 2019
3 mindoba čtení

Správce hesel zdarma

Zapomeňte na hesla a zapamatujte si jedno. Tento skvělý prográmek si je bude pamatovat za vás!

Problém s heslem

Osobně jsem to dělal tak, že jsem měl 4 hesla a tam jsem používal náhodně při nejrůznějších registrací. Dnešní standart je heslo, které má minimálně 8 znaků. To tvoří kombinace z velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků (*/{&@). A pro každou registraci by se mělo využívat jiné. Kdo si to má všechno pamatovat?

Odpověď zní Bitwarden

Jde o výborného správce hesel a ten má hned několik výhod:

  • nevyžaduje přítomnost programu* – nainstalujete si jej jako plugin do prohlížeče
  • multiplatformní (Windows, Linux, Android, MacOS)
  • je zdarma
  • prostředí v CZ
  • webové rozhraní s přístupem k heslům

Vytvořte si účet, stáhněte rozšíření do prohlížeče

První krok je registrace, tu proveďte na TÉTO adrese. Máte? V tom případě si do prohlížeče nainstalujte stejnojmenné rozšíření. Je funkční pro každý “normální” prohlížeč. Ověřenou funkčnost mám u Firefoxu, Chromu a Opery. Všechny tyto prohlížeče používám ve Windows, v Linuxu a v telefonu s Androidem*.

Plugin v prohlížeči máte? Přihlaste se ke svému účtu a můžete začít Bitwarden pracovat. Při každém vyplněném formuláři se vás zeptá, zda si má přihlašovací údaje zapamatovat. Dejte ANO. Jakmile si jméno a heslo uloží, tak při příští návštěvě kliknete na ikonku Bitwardenu a jedním klikem na nabídnutou položku dojde k vyplnění jména a hesla.

Bitwarden
Zdroj: Wikimedia

Další funkce

Integrovaný generátor hesel vám podle vašeho nastavení vždy vytvoří silné a bezpečné heslo. Má hesla mají v průměru 12 znaků a skládají z výše popsané kombinace. Postupem času jsem si všechna hesla změnil za takto vygenerovaná, takže si pamatuji jen jedno.
Můžete si uložit další údaje, které nechcete neustále vyplňovat. Třeba číslo karty včetně CVV. Funkce Identita zase slouží k okamžitému vyplnění informací o vaší osobě (předem je definujete). Takže již v pokladně eshopu nebudete muset zadávat adresy, emaily, telefon a podobně.
Mimo jiné si můžete v Bitwardenu můžete bezpečné i poznámky.

Proč ty hvězdičky?

Bitwarden je i PC program, ale jeho využití není nezbytné. Umožňuje integrovat se do systému a fungovat na úrovni programů. Pro vysvětlení:
Doma máte 1 PC a jste 2. Každý z vás používá svůj Skype. Po instalaci programu Bitwarden již nebudete muset vyplňovat jméno a heslo ke Skype, ale stačí se do něj přihlásit do Bitwardenu a bude vám nabídnuto vyplnění přihlašovacích údajů do Skype. Funguje i u Steamu a dalších programů, kde je potřebné přihlášení (většinou herní klienti). Od verze “doplněk do prohlížeče” se však nijak neliší.

V Androidu jde doinstalovat jako doplněk jen do Firefoxu, ale pokud si z Obchodu Play stáhnete aplikaci a udělíte ji příslušná oprávnění (v nastavení aplikace se dozvíte co a jak), tak bude fungovat v jakémkoliv prohlížeči a v dokonce i aplikacích (Facebook, Skype a podobně). Jen v Bitwardenu musíte přihlášeni.

Import hesel

Pokud chcete tento skvělý nástroj vyzkoušet, ale používáte nějaký jiný (Keepass, Lastpas,…), tak vás jistě potěší možnost importovat hesla z jiných řešení. Já osobně mám vyzkoušen přechod z Roboformu na Bitwarden a to bez jediného problému.
EN instrukce importu najdete ZDE.