28. 10. 2019
2 mindoba čtení

Start z Windows 7/XP na Windows 10

Chcete na Windows 10 klasickou nabídku START? Není problém!

Přecházíte na Windows 10?

Nechcete si zvykat na novou nabídku START? Lze ji sice provozovat bez dlaždic, ale prostě mám nejraději starou dobrou nabídku ze starších verzí Windows. Nejvíce mi seděla ve starých dobrých XPách. Světe div se, ale stačí jeden prográmek, jehož přítomnost v PC prakticky nepoznáte (nic nezabírá a je stabilní), má snadné nastavení (taky hromadu možností) a starý dobrý Windows START je zpátky! Navíc v sobě skrývá další příjemná překvapení! Instalace je hračka a použití je zdarma.

Klasická nabídka START
3 druhy nabídky Start

Vylepšený START

Jde o prográmek Classic Shell. Tento prográmek nahradí stávající nabídku START za nabídky předchozích systémů. Díky nejrůznějšímu nastavení si vyhrajete se vzhledem a dokonce i s položkami v nabídce. Takže si můžete vytvořím MENU podle vlastních potřeb. Classic Shell dovoluje nastavovat i drobnosti, jako je vlastní velikost ikon.

Široké možnosti nastavení
Nastavit si lze opravdu vše

Líbí se mi 2 režimy nastavení. Prostě jen vyberete z přednastavené nabídky a kliknete na OK. Ve stené nabídce si rovněž můžete vybrat styl tlačítka start. Líbí se mi možnost použít vlastní obrázek. V pokročilém režimu můžete zvolený vzhled dále upravovat. Nastavení z velké části přeloženo, ale několik položek je přeci v EN…

Líbí se? Rozhodně nekončím.

Průzkumník Window a Internet Explorer

Do průzkumníka přidá Classic Shell několik vylepšení. Více pochopíte z obrázku:

Vylepšení pro průzkumník
Vylepšený průzkumník

Jestli na Windows 10 používáte starý Internet Explorer (jde to), tak se v něm bude ukazovat titulek k a stavový řádek.

Vylpšení pro IE
Drobná vylepšení IE

A to nejlepší nakonec.

Klasické nastavení

Za klasické a pro mnohé přehlednější nastavení ve Windows 10 můžeme tomuto prográmku taky! Jde o pravdu šikovnou věc. Pokud se také moc neorientujete v rozhraní nastavení desítek, tak tohle v PC rozhodně oceníte.

Klasické nastavení Windows
Staré dobré nastavení

Důležité informace

Použití je zdarma, ale v současné době najdete na stránce tvůrce informaci o ukončení vývoje. Nicméně “uvolnil kód” na GitHubu a zde se jej ujal pod názvem Open-Shell/Open-Shell-MenuOsobně zatím nemám důvod přecházet na novější verzi – vše funguje s původní verzí. Píši to pro případ, že by po nějaké aktualizaci Windows došlo k potížím…
Navíc je tato verze trochu osekaná. Obsahuje uživatelské rozhraní pouze z Windows 7.