14. 11. 2019
2 mindoba čtení

3 zajímavá vesmírná tělesa

Vesmír je plný zvláštních těles. Jaké jsou ty nejzajímavější?

Černé díry

Díky své obří gravitaci pohltí úplně vše. Dokonce i světlo!
Co o nich víme?

  • vznikají po výbuchu masivních hvězd
  • jejich gravitace je pro nás nepředstavitelná
  • pohlcují naprosto vše – i světlo
  • s největší pravděpodobností se vyskytují v centru každé galaxie
Prní vyfocená černá díra

Co o nic nevíme?

  • co se opravdu stane s pohlceným předmětem
  • zda jsou stálé (teoreticky se mohou vypařovat)
  • zda nespojují náš vesmír s paralelním vesmírem

Tato vesmírná tělesa patří k největším záhadám současné fyziky a astronomie.

Kvasary

Tato tělesa je v podstatě jeden velký paradox. Jde o nezářivější tělesa ve vesmíru, ale okem a dalekohledy je neuvidíte. Co to je? Jejich paradox spočívá v neuvěřitelné zářivosti. Ta se však schovává za mezihvězdným prachem. A co může soustřeďovat tolik prachu, aby skrze něj nebylo vidět? Jestli hádáte, že nějaký hmotný předmět, tak máte pravdu. Jde o černé díry.

Kolem každé černé díry je tzv. Akreční diskTen rotuje kolem černé díry. Skrze tento disk prostupuje materiál pohlcovaný černou dírou. Točí se téměř rychlostí světla. Dochází zde tedy k tak silnému tření materiálu, že jde o nejzářivější objekty ve vesmíru. Jeden kvasar může několikanásobně přesvítit celou galaxii o miliardách sluncích.

Pulzary

Trojlístek mezihvězdných těles nám uzavřou Pulzary. Jde o nejzáhadnější tělesa vůbec. Jde o rotující neutronové hvězdy. Rychlost otáčení je je opravdu závratná. Známe těleso, které se točí 42000 za minutu. To je slušný kolotoč Pulsary.

Jejich radiace a magnetické pole jsou pro smrtelníky nepředstavitelné. Vědci o jejich výskytu již nějakou dobu vědí, ale díky posledním objevům vlastností těchto pozůstatků hvězd, se tato tělesa dostávají do popředí zájmů. Některé se totiž chovají dosti zvláštně. Jakoby pro ně neplatily zákony fyziky.