29. 11. 2019
2 mindoba čtení

5 nemocí na které (zatím) není lék

Pokroky v medicíně jsou opravdu velké, ale stále není možné vyléčit všechny choroby. S čím si dnešní medicína nedokáže poradit?

Rýma

“Obyčejná rýma trvá 7 dní a léčená trvá týden” – možná jste toto pořekadlo někde slyšeli. Faktem však zůstává, že rýma jako taková nejde vyléčit.
A co to vlastně rýma je? 
Jde o zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny.
Co je spouštěč rýmy?
Nejčastější příčinou jsou viry, bakterie a alergeny (ty vzduchem přenášené). Veškeré “léky na rýmu” sice ulevují, ale léčit ji nedokáží.

Ilustrační obrázek

Alzheimerova choroba

Každý 85. obyvatel světa by se měl s touto chorobou v průběhu života setkat…
Co je ten Alzheimer vlastně zač?
Toto onemocnění se týká mozku. V těle se začne hromadit bílkovina zvaná “beta-amyloid” a pár dalších proteinů. Dojde ke snížení  neuronů a “synapsí” (nervové spoje v mozku).

Jak onemocnění vzniká?
Na tuto otázku lidstvo v současné době nezná odpověď. Víme, že roli hraje genetika a dědičnost. Tuto chorobu dokážeme jen zpomalit, ale zatím její průběh a vývoj nejsme schopni zvrátit.

Ilustrační obrázek

Ebola

Krvácivá horečka je se “chlubí” tím, že až 90% nakažených prostě zemře. O tomto virovém onemocnění víme, že se v rané fázi podobá chřipce. Průběh se však rychle a drasticky mění. Vysoké horečky, kožní problémy, krevní podlitiny a bolesti svalů jsou jen výčet všech možných obtíží.
Největší problém je však vnitřní krvácení. To postihuje nejčastěji střeva.
Kde se Ebola vzala?
Poprvé se tento virus objevil v roce 1976 ve vesnici Yambuku (povodí řeky Ebola – Kongo). Původ a léčba viru je zatím tajemstvím. 

Autoimunitní choroby

Představte si, že na vaše tělo začne útočit váš imunitní systém a začne napadat tkáně a orgány. To vede k onemocněním jako je například:

  • cukrovka 1. typu
  • Roztroušená skleróza
  • lupénka a další (horší) onemocnění


Onemocnění plné paradoxů
Nejen, že na vás útočí vlastní tělo a škodí si, ale dosavadní léčba může přivodit další problémy. Jde o to, že pacienti dostávají léky na způsobené obtíže (bolesti, záněty, …) a léky snižující činnost imunitního systému. To může vézt k dalším onemocněním. Bohužel druhá skupina léků není cílená, takže tlumí obrany schopnost organizmu kompletně. To často vede k dalším onemocněním.

AIDS

Syndrom získaného selhání imunity je zřejmě nejrozšířenější nevyléčitelné onemocnění. Statistiky nejsou nijak příznivé.

  • 35 miliónů nakažených lidí
  • 35 miliónů lidí od roku 1981 (virus byl v tomto roce popsán) zemřelo
  • 2 milióny lidí se ročně nakazí
  • 1,5 miliónu lidí ročně zemře

Léčba? 
Neexistuje… existují sice léky, které průběh zpomalují, ale neodstraní příčinu.