3. 12. 2019
2 mindoba čtení

Společnosti už testují doručovací roboty

Náklady na lidské zdroje stojí dnes určité peníze, krom toho člověk / doručovatel musí nejenom zásilku, ale i sebe na adresu příjemce dopravit. To jsou další náklady, které musí doručovací společnosti vynaložit, proto některé z nich uvažují o automatizovaném způsobu doručování, který by tyto finanční prostředky minimalizoval.
Díky stále vyspělejším projektům umělé inteligence je již tento trend v současnosti reálný, a že se touto realitou už lidé setkávají, je zřejmé z následujícího obsahu.

Pěkně po zemi

Několik průkopníků robotizace dopravy se rozhodlo vydat cestou kolových autonomních elektromobilů, které se nám budou zřejmě trochu plést do cesty.

Starship Technologies

Tato společnost se zabývá vývojem autonomních robotů, určených k doručování jídla a balíků menších rozměrů do 9 kilogramů užitečného nákladu. Svůj projekt již uvedla do provozu na několika universitách v USA. Prozatím se jedná o první testovací projekty, po kterých bude následovat nasazení této technologie v mnohem širším měřítku.
Technologie zahrnuje nejenom vlastní robotizovanou dopravu, ale i objednávkový systém, dostupný v aplikaci pro mobilní telefony, pomocí kterého je možné zadat objednávku, a po jejím doručení ji také přijmout. Jak tento proces probíhá můžete zhlédnout na následujícím videu.


Zdroj: YOUTUBE

Nuro

Americký start-up Nuro společně s několika bývalými vývojáři z Google představil v minulém roce koncept autonomního elektromobilu, určeného k doručování zboží z e-shopů. Tento robotický dopravní prostředek je vybaven kamerami, radary, senzory LIDAR a samozřejmě umělou inteligencí, díky čemuž je schopen se bezpečně pohybovat v dopravním provozu.


Zdroj: YOUTUBE

Marble

Dalším producentem robotických dopravních systému je společnost Marble, jejíž doručovací autoroboti jsou třeba méně pohlední, ale zase nabízejí větší prostor, díky kterému dopraví více nákladu na jednu jízdu.


Zdroj: YOUTUBE

Nad našimi hlavami

Další skupinou robotických doručovacích systému jsou létající drony, které se nám sice pod nohy plést nebudou, ale občas třeba nějaký spadne z nebes. Vyslovit pak přání nebude asi špatný nápad Smajlík.

Amazon

Internetový gigant Amazon bude již brzké době využívat službu Prime Air.
Zásilkový dron této společnosti je v podstatě malým letadlem, které umí kolmý start a přistání, na vzdálenost až 24 kilometrů přenese náklad 2,3 kg.
Tomuto dopravnímu systému se svým osobitým stylem věnuje i Jeremy Clarkson.


Zdroj: YOUTUBE

FedEx

Robotizovanou nízkonákladovou dopravu svých zásilek již provozuje ve spolupráci se společností Alphabet Wing i doručovací velikán FedEx.
Drony jsou vytěžovány v operačním středisku, nazvaném hnízdo, kde se také pro další provoz dobíjejí. Jejich akční rádius je cca 10 km, a na tuto vzdálenost dovedou přepravit náklad o váze 1,3 kg.


Zdroj: YOUTUBE