15. 11. 2019
2 mindoba čtení

Turkmenistán a jeho kontroverzní zákony

Turkmenistán je malý stát, sousedící s Íránem, Kazachstánem, Afgánistánem, a Uzbekistánem, jehož západní hranici omývá Kaspické moře.
Turkmenistán Ashgabat
Od rozpadu SSSR v roce 1991 v něm panuje jedna z nejtvrdších diktatur na světě, která občas překvapí nějakým absurdním zákrokem či nařízením, přičemž zákaz vydávání mnoha literárních autorů je jenom začátkem.

Zákaz aut v černé barvě

Poslední prezident Gurbanguli Berdymuhamedova, který předchozí vládu tvrdé ruky spíše prohloubil než zmírnil, nechal vydat zákon o zákazu černě nalakovaných aut v hlavním městě.
Důvodem tohoto nesmyslného nařízení je pouhý fakt, že se tmavé barvy prezidentovi prostě nelíbí. Majitelé černých vozů museli svá auta přelakovat na bílou nebo stříbrnou barvu, a pokud tak neučiní, zaplatí vysoké pokuty.

Nový lak staršího vozu přijde v Turkmenistánu na bezmála 3 000 USD, což v zemi, kde je většina obyvatel velmi chudých (ostatně jako v každé diktatuře), je pro mnoho z nich takový výdaj téměř nemožný.
Souběžně s tímto je zakázáno vozy černé barvy dovážet.
Úředníci a vládní činitelé mají už z dřívějška nařízeno, že musí jezdit pouze v bílých vozech.

Kontrola panenství 14-ti letých dívek

Dalším nařízením, která neuniklo médiím, je kontrola panenství u dívek, které dosáhly věku 14 let.
Tyto dívky budou mít povinnost podstoupit gynekologickou prohlídku bez ohledu na postoj jejich rodičů. Případné neuposlechnutí tohoto nařízení bude mít s největší pravděpodobností taktéž odpověď v podobě vysokých pokut, či jiných postihů.
Dívky v Turkmenistánu
Vláda tvrdí, že zavedení těchto patření pomůže zmírnit promiskuitu mladých dívek, které prý často porodily tajně či podstupovaly potrat.

Plošný zákaz prodeje cigaret

Prezident Gurbanguly Berdimuhamedow nezapře svoje původní povolání zubaře a pozdější ministrování ve zdravotnictví.
Před třemi lety prosadil zákon, který by se dal považovat jako porušení lidských práv, ale v totalitě vlastně žádná práva nikdo nemá. Po nabytí účinnosti tohoto zákona se stal každý obchodník prodávající cigarety osobou postavenou mimo zákon.
Zákaz prodeje cigaret v Turkmenistánu
Na kontrolu dodržování tohoto kontroverzního zákona, který by určitě našel mnoho příznivců v celosvětovém měřítku, byla ustanovena zvláštní instituce, nazývaná Služba pro ochranu zdraví společnosti.
Nutno dodat, že taková legislativní úprava nebyla historicky první vlaštovkou. První zemí, která postavila cigarety mimo zákon byl Bhútán v jižní Asii (též nazývaný zemí hřmícího ptáka), kde zákonodárci zakázali nejenom prodej cigaret, ale i samotné kouření.