1. 12. 2019
2 mindoba čtení

DASH dieta

DASH dieta

DASH dieta (Dietary Approaches to Stop Hypertension) byla navržena jako stravovací program, jehož cílem bylo snížení vysokého krevního tlaku.
Jako vedlejší produkt tohoto výživového programu je redukce váhy, a to tak úspěšná, že byla tato forma diety po čtyři roky ve USA vyhlášena jako nejúspěšnější. Nutno dodat, že populace ve Spojených státech je jako statistický vzorek, vzhledem ke své průměrné váze, velmi vhodná.
Tvůrcem této diety je výživová poradkyně Maria Heller, která je také autorkou několika knih, v nichž najdete podrobnější informace.

Co způsobí DASH ve Vašem těle

Dietní program DASH považuje za nezbytnou konzumaci nasycených tuků, cholesterolu a tuků jako takových. Jeho cílem je redukce množství sodíku, který ve stravě přijímáte na hodnotu maximálně 2,3 gramů, tedy o cca 1,2 gramů (někdy i více) nižší, než činí jeho průměrný denní příjem z běžné stravy.
Sodík je pro Vaše tělo důležitý, ale při vyšších koncentracích může být i nebezpečný. Jeho největším dodavatele do Vašeho těla je chlorid sodný (kuchyňská sůl).
Zvýšená koncentrace sodíku způsobuje nadměrné vylučování a následný pokles hladiny draslíku, což vede v konečném důsledku ke zvýšení krevního tlaku, tedy i rizika infarktu či mrtvice. Na druhou stranu je sodík nezbytný pro tvorbu červených krvinek, kyseliny chlorovodíkové ve Vašem žaludku, stimuluje činnost ledvin, zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů, pomáhá proti svalovým křečím, a je důležitý pro růst.

Co DASH obnáší

Dietní program klade největší důraz na:

 • omezení příjmu nasycených tuků, cholesterolu, a tuků obecně,
 • omezení příjmu sodíku na maximální denní dávku 2,3 gramů tak, aby byla dosažena denní minimální dávka.

Doporučuje se svou denní konzumaci potravin rozdělit do více dívek, ideálně 5 až 6, tedy jíst méně, ale častěji. Celá denní dávka by neměla přesahovat 2 000 kalorií (8 400 kJ).
Zapomeňte na dosolování jídla, a při jeho přípravě solte jen nezbytně. Co je slané, to je pro Vás nebezpečné.

Co jíst

Zkrátka a jednoduše – zdravé potraviny.
Drůběž, ryby, celozrnné pečivo, ořechy, co nejvíce zeleniny, ovoce (pozor na cukry), nízkotučné mléčné výrobky, a pod.

Čeho se vyvarovat

Tuky ve zvýšené konzumaci, mastné výrobky, vepřové, hovězí, sůl v minimálním množství či nejlépe vůbec (lze často nahradit bylinkami).

Denní ukázkové menu

 • SNÍDANĚ
  Nízkotučný jogurt s ovocem a cereáliemi
 • SVAČINA
  1/4 hrnku rozinek, 1/3 hrnku nesolených mandlí
 • OBĚD
  Kuřecí polévka ochucená bylinkami, zeleninový salát se sýrem a kuřecím masem, pomeranč
 • SVAČINA
  Nízkotučný jogurt s cereáliemi
 • VEČEŘE
  80 g libového hovězího masa, pečený brambor, kyselá smetana, mléko a 1 ks ovoce

Výhody a nevýhody DASH diety

Nenásilné hubnutí

Nedostavuje se “jojo” efekt

Pomalý úbytek váhy

Varování: výše uvedený text má pouze informativní charakter, a jeho aplikace je vždy na osobní odpovědnost čtenáře. Vždy doporučujeme jakékoli stravovací změny provádět s ohledem na Váš současný zdravotní stav, a po dohodě s ošetřujícím lékařem, či odborníkem na stravovací postupy.