1. 12. 2019
2 mindoba čtení

Flexitariánská dieta

Výraz flexitariánství byl poprvé zaznamenán v knize Flexitariánská dieta (2008), kterou napsal Dawn Jackson Blatner.
Flexitariánství je osobitý životní styl, založený na stravovacím směru vegetariánství či veganství, ale proložený občasnou konzumací masa a živočišných výrobků.
Byť se může mnohým takové stravování poněkud nestandardní, názory odborníků jej kvitují. Vychází z názoru, který říká, že člověk je všežravec, a proto může jíst všechno, nejen oblíbené maso. Zelenina, ovoce a další bezmasé pokrmy mohou být stejně chutné, a rozhodně pro Vše tělo mnohem zdravější.
Flexitariánská dieta je tedy založena na konzumaci zdravých potravin společně s masnými výrobky v omezeném množství.

Flexitariántsví je kompromis

Flexitariánství nalézá svou cestu někde mezi ortodoxním veganstvím a masožravci, kteří si bez steaku či řízku neumí svou každodenní stravu představit. Ostatně jen málo lidí sní o své budoucnosti bez tataráku, vepřo kdedlo zela (a tím nemyslíme planetku, objevenou v pásu planetek mezi drahami Marsu a Jupitera) nebo hovězího steaku. Když však tyto radosti života omezíme na rozumnou míru, a proložíme je ostatní zdravou výživou, vytvoříme pro své tělo solidní výživový program, který nám toho moc nevezme, ale za to hodně přidá.

Co tedy jedí Flexitariáni

  • Zelenina, ovoce a obilniny jsou základem jídelníčku
  • 2x týdně můžete konzumovat maso, což ale neplatí pro uzeniny, které dieta nedoporučuje
  • Když už maso, je lepší bílé, než červené, dokážete-li se bez něho tedy obejít
  • Ryba v jazyce Flexitariánů není maso, tedy papejte rybičky, co hrdlo ráčí
  • Nezbytně je nutné kontrolovat příjem vitamínu B12, mastné omega-3 kyseliny a železa

Maso je doporučeno pouze z tvz. bio farem, u kterého znáte jeho původ a hlavně vše, co obsahuje. Nedoporučují se masné výrobky z produkce běžného masokombinátního průmyslu, kde jsou zvířata pěchována antibiotiky, hormony pro rychlejší růst, a mnoha dalšími chemikáliemi, které bychom si sami dobrovolně nikdy do úst nevzali.
O napouštění kuřat vodou před hlubokým zmrazení pro navýšení jejich prodejní ceny ani nemluvě.
Pokud by Vám maso přeci jenom chybělo více, než je snesitelné, zkuste jej nahradit nějakým sójovým výrobkem, například sójovými plátky, Tofu nebo Tempeh, kterými je šikovný kuchař schopen maso velmi dobře nahradit.

I mezi slavnými najdete Flexirariány

Tento výživový program je populární předně v Americe, kde se v něm shlédly i slavné osobnosti jako Paul McCartney, Gwyneth Paltrow, Richard Gere, Oprah Winfrey, Cameron Diaz. A jak už to na světě chodí, co pochválí Cameron Diaz, tomu se bude dařit.

Klady a zápory Flexitariánské diety

Jíte dosytosti

Vaše strava je vyvážená

Bůček uvidíte jen sporadicky

Varování: výše uvedený text má pouze informativní charakter, a jeho aplikace je vždy na osobní odpovědnost čtenáře. Vždy doporučujeme jakékoli stravovací změny provádět s ohledem na Váš současný zdravotní stav, a po dohodě s ošetřujícím lékařem, či odborníkem na stravovací postupy.